| Finanse i biznes

Zarządzanie działalnością operacyjną z DCide

DCide pomaga w zarządzaniu dużą firmą, dzięki niemu Ty i Twój zespół wejdziecie na wyższy poziom organizacji pracy.

Autor:
Piotr Salata-Kochanowski
Departament Marketingu i Projektowania

Wielu kierowników pracujących w większych firmach zastanawia się, jak zoptymalizować proces zarządzania. O ile programy takie jak Assana czy Trello przydają się do pracy w poszczególnych zespołach, są mało przydane do pracy w większej skali. DCide to aplikacja do zarządzania efektywnością działalności operacyjnej przydatna bez względu na branżę lub sektor, w którym pracujesz. Dzięki niej możesz zarządzać zarówno produkcją, wydajnością, działalnością operacyjną, jak i zasobami. Klienci DCide dzięki lepszej organizacji pracy w wymierny sposób poprawiają wyniki związane z przyjętą strategią przedsiębiorstwa, co przekłada się na większy sukces ich biznesu.

Innowacje z potrzeby

Wiele lat temu CERI borykało się problemem manualnego zbierania danych produkcyjnych i przekazywania ich klientowi w formie tabeli Excel. Rozwiązanie przyszło za sprawą jednego z pracowników. Chociaż nie był z wykształcenia informatykiem, ale matematykiem, postanowił po godzinach stworzyć zupełnie nowe rozwiązanie informatyczne. Tak narodził się DCide, który sprawdził się w zespole, a później w całej firmie. Aplikacja była stale rozwijana i udoskonala, by sprostać nowym potrzebom. Dzisiaj to sprawdzone rozwiązanie jest dostępne dla wszystkich.

Możliwości poprawy efektywności działalności operacyjnej

W odróżnieniu od konkurencji DCide oferuje podobne funkcje za dużo niższą cenę. W ramach aplikacji otrzymuje się spójny system do zarządzania operacyjnego w firmie, który można łatwo zintegrować z innymi systemami, w tym kadrowymi i księgowymi (np. Xpertis, Merit).

DCide umożliwia:

  • planowanie etapów produkcji/operacji i czasu pracy;
  • monitorowanie efektywności pracowników;
  • zarządzanie zasobami;
  • bieżące monitorowanie pracy w czasie rzeczywistym;
  • monitorowanie wniosków, klientów, pracowników;
  • optymalizację pracy;
  • generowanie raportów i analiz (np. w zakresie czasu pracy, nadgodzin, wydajności);
  • kontrolę jakości i obsługę reklamacji;
  • wyznaczanie KPI/celów rocznych dla pracowników i ich rozliczanie.

Dostępne funkcje mogą być wykupione w całości lub częściowo, w zależności od potrzeb firmy. Dzięki temu klienci DCide płacą tylko za to, czego potrzebują.

Korzyści zarządzania przez cele

Parafrazując znanego pisarza: jeden system, by wszystkim zarządzać, by zwiększyć wydajność. Jeden, by wszystkie dane zgromadzić i normy rozliczać. Brzmi iluzorycznie? Przyjrzymy się.

DCide pozwala na rejestrowanie w jednym miejscu wszystkich czynności realizowanych przez pracowników operacyjnych. Tym samym kadra zarządcza ma szybki dostęp do informacji o bieżącej efektywności i terminowości zadań realizowanych przez pracowników. Dzięki temu stale można śledzić weryfikację założonych celów (MBO) i korygować odchylenia od nich. Jest to tym łatwiejsze, że wbudowane moduły umożliwiają wielowymiarową analizę danych ilościowych. Do opracowania zebranych wskaźników nie trzeba korzystać z innych programów. Generator raportów i analiz pozwala na połączenie wielu informacji. W efekcie kierownicy uzyskują spójne dokumenty ułatwiające kontrolę różnych aspektów prowadzonej działalności.

Program posiada też moduł dla pracowników. W ramach niego pracownik bez problemu uzupełni w aplikacji informację o nadgodzinach, sprawdzi wielkość premii i zaraportuje wyniki swojej pracy, zarówno w czasie rzeczywistym, jak i w sposób manualny po zakończeniu swoich zadań.

Benefitowe wyzwania: oczekiwania pokoleniowe

| Praca i rozwój

W dzisiejszym świecie, gdy rynek pracy zmienia się szybciej niż kiedykolwiek, benefity pracownicze stają się coraz ważniejszym narzędziem przyciągania i utrzymywania utalentowanych pracowników. Jak każda firma, CERI stoi przed wyzwaniem, jak zapewnić pracownikom dodatkowe świadczenia, które zaspokoją ich potrzeby i preferencje. Przy tworzeniu oferty benefitów CERI bierze pod uwagę nie tylko ich atrakcyjność, ale również różnice między oczekiwaniami osób w różnym wieku, którego średnia w firmie to 31 lat.

Ekologiczne podsumowanie 2023 roku

| Ludzie i środowisko

W CERI zawsze byliśmy przekonani, że biznes może być siłą dobra dla środowiska, dlatego nieustannie dążymy do innowacyjnych rozwiązań, które wspierają naszą misję ochrony planety.

Rozwój przez duże „R”

| Praca i rozwój

W CERI o rozwój pracowników dba nasz niezawodny Departament Rozwoju, Szkoleń i Rekrutacji. Nieustannie coś planuje, organizuje i proponuje, tak by każdy pracownik miał szansę rozwijać swoje umiejętności, kompetencje i karierę razem z CERI.

Compliance Services

Praca w Compliance – kariera bez rutyny

| Praca i rozwój

„Compliance” to dziś słowo-klucz w branży finansowej. Specjaliści w tym obszarze zyskują ciekawą pracę i dobre zarobki. Jak najlepiej rozpocząć swoją przygodę z pracą w Compliance?

Pierwszy krok w metodyce Agile

| Praca i rozwój

Upowszechnienie metodologii Agile stało się w ostatnim czasie małym „przewrotem kopernikańskim” w naszej firmie. Magiczne słowo „projekty” i nowy sposób pracy są udziałem coraz większej grupy osób. Dlatego zapytaliśmy kilkoro debiutantów o ich pierwsze wrażenia z pracy w metodyce Agile i odczucia z nią związane.

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Dowiedz się więcej o naszych ciasteczkach w polityce prywatności.