| Praca i rozwój

Praca w Compliance – kariera bez rutyny

„Compliance” to dziś słowo-klucz w branży finansowej. Specjaliści w tym obszarze zyskują ciekawą pracę i dobre zarobki. Jak najlepiej rozpocząć swoją przygodę z pracą w Compliance?

Autor:
Łukasz Kluj
Kierownik Marketingu

W CERI powstał właśnie zespół Compliance Services specjalizujący się w operacjach związanych z finansowaniem handlu. Weryfikacja transakcji pod kątem sankcji i embarg lub zgodności z przepisami prawa to tutaj codzienność. O szczegółach pracy oraz rekrutacji do zespołu opowiadają Piotr Maślak (Dyrektor Bezpieczeństwa i Compliance w CERI) oraz Kim Wüllenweber (Dyrektor Zarządzający).

Idealny kandydat? Zawsze na bieżąco!

Jakie umiejętności i cechy charakteru są przydatne w pracy w Compliance?

Piotr: Szukamy przede wszystkim osób, które chciałyby być częścią biznesu międzynarodowego. Aby odnieść sukces w tym obszarze, musisz być wykwalifikowany nie tylko w dziedzinie compliance, ale także chętnie poszerzać swoją wiedzę. Świat compliance nieustannie się zmienia – ciągłe modyfikacje przepisów wymagają ciągłych przeglądów i aktualizacji wiedzy. A przepisy te nie są lokalne – obejmują regulacje europejskie i międzynarodowe. Aby ocenić pełen zestaw transakcji, trzeba posiadać umiejętności analityczne, być swego rodzaju detektywem, potrafiącym zrozumieć biznes, czasem czytając między wierszami.

Kolejną bardzo pożądaną umiejętnością jest dbanie o szczegóły. Jest ona niezbędna przy przeglądaniu dokumentów, treści stron internetowych, materiałów otrzymywanych w ramach procesu.

Trzecia kwestia może wydawać się bardzo oczywista: zgodność z przepisami zmienia się bardzo często – dlatego potrzeba samodoskonalenia ma kluczowe znaczenie. Procesy nie są proste, każda transakcja jest inna, więc nie jest to nudna praca od 8.00 do 16.00.

Między KYC, AML i finansowaniem handlu

Na czym polega praca w zespole Compliance Services?

P: Praca w Compliance ma wiele podobieństw do obszaru KYC. To, co widać na pierwszy rzut oka, może być zaakceptowane jako takie, ale może też oznaczać, że istnieje drugie dno. W całym procesie to my jesteśmy „good guys”. To od nas oczekuje się wykrycia wszelkich oszustw, podejrzanych działań, transferów pieniężnych służących finansowaniu terroryzmu lub praniu brudnych pieniędzy (AML). Dlatego nie możemy polegać jedynie na samej treści dokumentów, ale musimy badać znacznie głębiej. Sprawdzać, czy np. portfolio produktów odpowiada stronom umowy, czy przedstawicieli nie obejmują sankcje, czy trasa transportu nie powoduje dodatkowego ryzyka.

Współpracujemy głównie z oddziałami europejskimi, w tym z Niemiec. Mamy też partnera w Kuala Lumpur, który pracuje w innej strefie czasowej. Językiem komunikacji w handlu międzynarodowym jest angielski, ale jesteśmy otwarci na osoby posługujące się innymi językami.

Kim: Potrzebne jest głębokie zrozumienie wielu kwestii. Przykładowo, czym jest Compliance, jakie są sankcje, czy mamy do czynienia z biznesem czy z transakcją oznaczoną czerwoną flagą. Pożądane są więc umiejętności analityczne, które wiążą się także ze szczegółowymi politykami i przepisami prawnymi. Musimy też pamiętać, że w obecnych czasach (inwazja Rosji na Ukrainę) temat sankcji jest istotną częścią pracy w Compliance.

Sposób na długoterminową ścieżkę kariery

A co z kandydatami bez doświadczenia? Czy powinni ubiegać się o tę pracę?

P: Zdecydowanie tak, jesteśmy przygotowani do przekazania całej potrzebnej wiedzy osobom, które dopiero zaczynają swoją karierę w tej dziedzinie. Zapewniamy wszystkie niezbędne szkolenia i wsparcie. Szybkie zmiany w świecie finansów powodują wzrost znaczenia pracy w Compliance. Jeśli ktoś myśli o budowaniu długoterminowej ścieżki kariery, to nasza oferta jest właściwym wyborem.

K: Z perspektywy kandydata jest jedna rzecz, o której warto wspomnieć. Bez względu na to, czy interesujesz się finansowaniem handlu czy Compliance, ta praca otwiera drzwi do kariery w obu obszarach. Zdobyte doświadczenie może być również początkiem twojej kariery jako koordynator lub kierownik zespołu.

P: Życie w zgodzie z określonymi zasadami jest częścią ludzkiej natury i sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Dołączenie do naszej „rodziny compliance” dowodzi, że masz silny kręgosłup etyczny i jesteś gotowy/-a, aby dbać o przestrzeganie zasad.

Najnowsze artykuły

Zarządzanie działalnością operacyjną z DCide

| Finanse i biznes

DCide pomaga w zarządzaniu dużą firmą, dzięki niemu Ty i Twój zespół wejdziecie na wyższy poziom organizacji pracy.

Rozwój przez duże „R”

| Praca i rozwój

W CERI o rozwój pracowników dba nasz niezawodny Departament Rozwoju, Szkoleń i Rekrutacji. Nieustannie coś planuje, organizuje i proponuje, tak by każdy pracownik miał szansę rozwijać swoje umiejętności, kompetencje i karierę razem z CERI.

Pierwszy krok w metodyce Agile

| Praca i rozwój

Upowszechnienie metodologii Agile stało się w ostatnim czasie małym „przewrotem kopernikańskim” w naszej firmie. Magiczne słowo „projekty” i nowy sposób pracy są udziałem coraz większej grupy osób. Dlatego zapytaliśmy kilkoro debiutantów o ich pierwsze wrażenia z pracy w metodyce Agile i odczucia z nią związane.

Bądź eko!

| Ludzie i środowisko

Nikt nie lubi się ograniczać, jeśli chodzi o życie prywatne. Oznacza to na przykład, że czasami chcesz jechać krótszą drogą do pracy, ponieważ jesteś spóźniony lub że kupujesz konkretną kiełbasę od rzeźnika, ponieważ tak ją uwielbiasz.

Sport w czasie pandemii

| Ludzie i środowisko

W CERI prężnie działają grupy sportowe. Każdy, kto lubi aktywność znajdzie tu coś dla siebie. Niestety gdy pojawiły się pierwsze informacje o nadchodzącym wirusie i szerzącej się pandemii, nie tylko świat profesjonalnego sportu stanął przed znakiem zapytania i zastanawiał się, jak przez najbliższy czas wyglądać będą treningi i zawody sportowe. W CERI również zmuszeni byliśmy zmienić nasze dotychczasowe podejście.

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Dowiedz się więcej o naszych ciasteczkach w polityce prywatności.