| Ludzie i środowisko

Bądź eko!

Czasem wydaje się, że aby być bardziej ekologicznym, musimy podjąć ogromne kroki i wprowadzić rewolucyjne zmiany. Jednak prawda jest taka, że w naszym codziennym życiu istnieje wiele sposobów, aby być bardziej przyjaznym dla środowiska, poczynając od zmiany nawyków żywieniowych, poprzez wybór środków transportu, aż po ograniczanie zużycia plastiku.

Autor:
Sarah Groß
Lider zespołu

Jednak kiedy w wiadomościach lub nawet na żywo widzi się skutki zmian klimatycznych, jak na przykład klęskę powodzi w Nadrenii Północnej-Westfalii lub kiedy widzi się, jak zwierzęta są traktowane w rzeźniach, szybko nachodzi nas myśl, czy nie jest możliwe niewielkie ograniczenie w życiu prywatnym, aby samemu coś z tym zrobić. W końcu można zrobić wiele dla środowiska, wprowadzając tylko kilka małych eko zmian w zachowaniu.

Rower zamiast samochodu

Oczywiście od razu przychodzi na myśl samochód. Szczerze mówiąc, do niedawna jeździłam do pracy samochodem, nawet jeśli miałam do przejechania mniej niż 2 kilometry. Dziś robię to tylko wtedy, gdy wiem, że po pracy mam spotkania, na które nie mogę dojechać rowerem. Staram się konsekwentnie obywać bez samochodu, jak najczęściej jeżdżę na rowerze (co, nawiasem mówiąc, też bardzo mi służy), a czasem korzystam z mojego starego miejskiego skutera z dawnych lat.

Zakupy w eko opakowaniach

Kolejną rzeczą, której się pozbyłam w moim życiu, są pakowane owoce. Kupiłam bawełniane eko siatki, które zawsze mam w torbie na zakupy (i których oczywiście mogę używać wielokrotnie) i wkładam do nich owoce i warzywa.

W przyrodzie są takie piękne miejsca, a naszym zadaniem jest zachowanie tego piękna.
W przyrodzie są takie piękne miejsca, a naszym zadaniem jest zachowanie tego piękna.

Zawsze uważałam też za bezsensowne używanie plastikowej torby do zbierania plastikowych odpadów, a następnie wyrzucanie jej do plastikowego pojemnika na odpady. Ponieważ niestety nie da się tego całkowicie uniknąć, kupiłam po prostu kosz wykonany z materiału bambusowego i tam zbieram pozostałe plastikowe odpady.

Kiedy kosz jest pełny, schodzę do kontenera i wyrzucam jego zawartość. Przy okazji mogę też zrobić coś dla swojej sylwetki, bo nie na darmo mówi się, że „każdy spacer odchudza”.

Niestety z odpadami organicznymi jest nieco trudniej, ponieważ powodują one duży bałagan. Do tego celu używam po prostu gazetek reklamowych z mojej skrzynki na listy, których i tak nigdy nie czytam. Papier gazetowy rozkłada się znacznie szybciej niż nadające się do recyklingu worki na odpady organiczne. Więc znowu, ważne jest, aby zrobić swój research zawczasu. Bo sam napis „nadające się do recyklingu” nie oznacza, że coś jest eko. Wiele nadających się do recyklingu worków z odpadami organicznymi potrzebuje tygodni, a nawet miesięcy, aby się rozłożyć. A nawet wtedy pozostają w nich drobne resztki.

Unikanie odpadów i wpływu na środowisko

Poza tym obecnie kupuję jedzenie o wiele bardziej świadomie. Po pierwsze, upewniam się, że nie jest ono mocno opakowane. Mleko to dobry przykład; rzadko kupuję mleko, które jest zapakowane w Tetrapak. Wolę iść do sąsiedniego sklepu i kupić mleko w szklanych butelkach. Ale dbam też o to, by nie marnować jedzenia. Nie kupuję trzech różnych sałatek tylko po to, żeby po kilku dniach wyrzucić dwie z nich, bo się zepsuły. Świadomie chodzę na zakupy tylko po to, co jest na mojej liście zakupów i zaplanowane na ten tydzień.

Jeśli chodzi o produkty higieniczne, to właściwie mogłabym zrobić trochę więcej. Są różne firmy, które oferują waciki do demakijażu wielokrotnego użytku. Jeśli są brudne, możesz je uprać. I tak, wzięłam pod uwagę również i ten zarzut: „Ale ich pranie również powoduje, że mikroplastik trafia do odpływu i zanieczyszczają nasze oceany!”. Można tego uniknąć, jeśli zwróci się uwagę na detergent, którego się używa. Obecnie istnieje wiele produktów, od detergentów po płyny do mycia naczyń i wiele innych, które nie zawierają mikroplastiku. Oczywiście, są one o 33–42 centy droższe, ale szczerze mówiąc, co z tego? Piorę w sposób świadomy ekologicznie, a moje pranie jest wolne od mikroplastiku, co jest również o wiele zdrowsze dla mojej skóry.

Drzewa zamiast mikroplastiku

To, co udało mi się zrobić z detergentami, udało mi się również z mydłem. Kupiłam przyjazne dla środowiska mydło i szampon do skóry i włosów. I wcale nie zaszkodziło to moim włosom. Wręcz przeciwnie, stały się bardziej błyszczące i zdrowsze. Kilka lat temu takie produkty nie były zapewne tak wyrafinowane. Mogę zrozumieć, dlaczego życzono im wtedy piekła, a zmiany klimatyczne wyśmiewano. Ale obecnie na rynku jest wiele produktów, które naprawdę robią coś dla środowiska i nie idą na kompromis w kwestii jakości. Wiele firm, w których można kupić przedmioty przyjazne dla środowiska, sadzi nawet drzewa za każdy zakupiony przedmiot. Podobnie jest w naszej kampanii „Run for Trees”. Już choćby z tego powodu te alternatywne produkty mają sens.

Jest więcej eko możliwości

Coraz więcej supermarketów oferuje obecnie „food sharing”. W jego ramach którego można na krótko przed zamknięciem taniej kupić jedzenie, które w przeciwnym razie zostałoby wyrzucone. Z kolei w ramach akcji „to good to go” można za mniejszą kwotę kupić całe dania z restauracji, które w przeciwnym razie również zostałyby wyrzucone.

Niestety, nie mam jeszcze z tym aż tak dużego doświadczenia. Tak więc następny cel jest już w zasięgu wzroku.

Moim zdaniem wszystko to jest kwestią świadomości. Jeśli naprawdę chcesz tego i jesteś w zupełności przekonany, znajdziesz sposoby i środki, aby żyć bardziej ekologicznie już dzisiaj. To był i jest jeden z moich osobistych celów na ten rok. Szacuję, że udało mi się już go zrealizować w co najmniej 80%. A jak wygląda to u Ciebie?

Foodsharing to z języka angielskiego „dzielenie się jedzeniem”.
Foodsharing to z języka angielskiego „dzielenie się jedzeniem”.

Lista zakupów, która pomoże Ci żyć bardziej ekologicznie:

  1. Dom
  • Zamiast plastikowych worków na śmieci, używaj kosza (pojemnika) na plastikowe odpady, najlepiej wykonanego z bambusa
  • Brązowy worek kompostowy lub gazeta na odpady organiczne
  • Zamiast butelki PET z wodą mineralną można również użyć urządzenia SodaStream
  • Bambusowe pudełko na masło
  • Samodzielnie wyciskaj soki, np. z dwóch pomarańczy i połowy cytryny
  1. Higiena
  • Detergent przyjazny dla środowiska
  • Przyjazny dla środowiska płyn do mycia naczyń (dostępny również do zmywarek)
  • Szampon przyjazny dla środowiska
  • Przyjazny dla środowiska żel pod prysznic/mydło
  • Płatki kosmetyczne wielokrotnego użytku
  • Bambusowa szczotka/grzebień do włosów
  • Brzytwa/golarka wielokrotnego użytku
  1. Żywność
  • Unikaj pakowanej żywności tak bardzo jak to tylko możliwe
  • Używaj napojów z butelek szklanych
  • Kupuj żywność tylko w razie potrzeby
  • Kupuj mięso z hodowli o sprawdzonej jakości
  • Ogranicz spożycie mięsa i wędlin, spróbuj czegoś wegetariańskiego
  • Stosuj siatki bawełniane do owoców i warzyw

Najnowsze artykuły

Benefitowe wyzwania: oczekiwania pokoleniowe

| Praca i rozwój

W dzisiejszym świecie, gdy rynek pracy zmienia się szybciej niż kiedykolwiek, benefity pracownicze stają się coraz ważniejszym narzędziem przyciągania i utrzymywania utalentowanych pracowników. Jak każda firma, CERI stoi przed wyzwaniem, jak zapewnić pracownikom dodatkowe świadczenia, które zaspokoją ich potrzeby i preferencje. Przy tworzeniu oferty benefitów CERI bierze pod uwagę nie tylko ich atrakcyjność, ale również różnice między oczekiwaniami osób w różnym wieku, którego średnia w firmie to 31 lat.

Ekologiczne podsumowanie 2023 roku

| Ludzie i środowisko

W CERI zawsze byliśmy przekonani, że biznes może być siłą dobra dla środowiska, dlatego nieustannie dążymy do innowacyjnych rozwiązań, które wspierają naszą misję ochrony planety.

Zarządzanie działalnością operacyjną z DCide

| Finanse i biznes

DCide pomaga w zarządzaniu dużą firmą, dzięki niemu Ty i Twój zespół wejdziecie na wyższy poziom organizacji pracy.

Rozwój przez duże „R”

| Praca i rozwój

W CERI o rozwój pracowników dba nasz niezawodny Departament Rozwoju, Szkoleń i Rekrutacji. Nieustannie coś planuje, organizuje i proponuje, tak by każdy pracownik miał szansę rozwijać swoje umiejętności, kompetencje i karierę razem z CERI.

Compliance Services

Praca w Compliance – kariera bez rutyny

| Praca i rozwój

„Compliance” to dziś słowo-klucz w branży finansowej. Specjaliści w tym obszarze zyskują ciekawą pracę i dobre zarobki. Jak najlepiej rozpocząć swoją przygodę z pracą w Compliance?

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Dowiedz się więcej o naszych ciasteczkach w polityce prywatności.