Articles

Manchester Wschodu

Łódź to ewenement na skalę światową. Historia miasta jest krótka, lecz jakże złożona. Wiodący wkład w rozwój regionu miały cztery kultury: polska, żydowska, niemiecka i rosyjska. To dzięki tej różnorodności osada rolnicza przekształciła się w prężnie funkcjonujący ośrodek przemysłowy, nazywany po dziś dzień „polskim Manchesterem”.

U podstaw zawrotnego rozwoju Łodzi leży przemysł tekstylny. Od narodzin do rozkwitu Łodzi przemysłowej minęło zaledwie pół wieku. Pod względem tempa przyrostu liczby ludności Łódź biła wszelkie rekordy — niemal co 10 lat podwajała liczbę swoich mieszkańców.

Dzisiejsza Łódź to milionowa aglomeracja, w której wszystkie drogi prowadzą na Piotrkowską — siedmiokilometrowy handlowy deptak. Jest to najdłuższa tego typu ulica w Europie. Swoje siedziby mają tu urzędy administracji publicznej, banki, hotele, kościoły, ekskluzywne butiki, najlepsze restauracje, kawiarnie i puby.

Łódź to także ważny ośrodek gospodarczy. Strategiczne położenie miasta w centralnej Polsce jest jego zdecydowanym atutem. Krzyżują się tu wielkie szlaki komunikacyjne Polski i Europy, co sprzyja klimatowi inwestycyjnemu.

W Łodzi swoje siedziby mają uczelnie państwowe, prywatne i katolickie oraz liczne ośrodki badawczo-naukowe. W Łodzi działają teatry, opera, filharmonia, niezależne kina oraz galerie sztuki. Szczególną popularnością cieszą się imprezy kulturalne, jak np. Light Move Festival, Konkurs Złotej Nitki, Festiwal Dialogu Czterech Kultur czy Festiwal Solistów Lalkarzy.

Dzisiejsza Łódź to również miasto zielone. Wbrew powszechnej opinii w mieście z łatwością można natrafić na tereny rekreacyjne. Wśród nich są liczne parki, Miejski Ogród Zoologiczny, Ogród Botaniczny czy Palmiarnia, co z pewnością docenią miłośnicy aktywnego stylu życia. Dla mniej aktywnych miasto oferuje liczne zabytki architektoniczne m.in. w stylu secesyjnym, oraz dobrze zachowane kompleksy pofabryczne i muzea.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że Łódź to miasto z dużym potencjałem. I choć Łódź nie jest oczywistym wyborem na mapie turystycznej Polski, warto zatrzymać się tu na dłużej i poczuć magię tętniącej życiem dawnej osady fabrycznej.

Magdalena Biernat,
Konsultant ds. Marketingu i Komunikacji